Делиблатска пешчара
На подручју општине Алибунар, а у СРП Делиблатска пешчара, налази се туристички локалитет Девојачки бунар, који је од примарног значаја за цео простор СРП Делиблатска пешчара. Овај локалитет ће и даље остати најфреквентнији туристички локалитет.
Планирани даљи развој овог туристичког локалитета (опремање спортско рекреативним садржајима уз коришћење геотермалног извора као и реконструкција постојеће и изградња планиране инфраструктуре) допринеће развоју не само околних насеља, већ и целог подручја у обухвату Просторног плана СРП Делиблатска пешчара.
Такође, планирана траса магистралног полу-ауто пута М-1.9. Панчево-Вршац, као и регионални пут Девојачки бунар-Векерле-Долово допринеће развоју овог подручја кроз транзитни туризам и бољој вези овог дела Јужног Баната са ширим окружењем.
Веома значајно за ова насеља је и могућност развоја повртарске производње, коришћењем геотермалне воде из бушотина за стакленике и пластенике, развој воћарства и виноградарства, изградња планираног рибњака у КО Николинци и др.
Енергија ветра
Студија «Атлас ветрова АП Војводине» 2008. је детаљно анализирала стање ветрова на територији АП Војводине са аспекта брзина и енергетског потенцијала. За анализу су коришћени подаци о брзини и правцу дувања ветрова са главних метеоролошких станица (ГМО) Хидро-метеоролошког завода Србије, које се налазе у Војводини (8 станица). Обрађен је период од 2000-2007. године и извршена дигитализација мерних резултата.
Резултати обраде WasP софтвером укључују
- Климатологију измерног ветра на 10 м за 8 станица,
- Атлас екстраполисаног ветра на 50 м изнад тла и
- Детаљне мапе брзине ветрова у м/с и средње густине снаге ветрова у W/м2 за 8 станица
На основу ових резултата применом метода интерполације и коришћењем софтвера Surfer, дошло се до детаљних мапа брзине ветрова у м/с и средње густине снаге ветрова у W/м2 за целу територију АП Војводине за 10м, 25м, 50м, 100м и 200м висине изнад тла.
Крајњи резултати студије показују да је општина Алибунар богата квалитетним ветровима, посебно на висинама преко 50м изнад тла, а нарочито преко 100м изнад тла, што одговара савременим ветроелетранама снага 2-5 МW. Посебно се истиче област јужног и југоисточног Баната где је екплоатација енергије ветра потпуно економски исплатива (средње годишње брзине ветрова преко 6м/с).